Gido versija: 2024.10.30
1. Įžanga
Sveiki atvykę į Vespera Lux žvakių gamybos gidą!
Žvakės – tai ne tik šviesos šaltinis, bet ir puikus būdas suteikti namams jaukumą, išreikšti kūrybiškumą ir sukurti ypatingą atmosferą. Nors šiandien rinkoje gausu įvairiausių pramoniniu būdu pagamintų žvakių, rankų darbo žvakės turi savo išskirtinį žavesį. Kiekviena rankomis pagaminta žvakė yra unikali, sukurta su meile ir dėmesiu detalėms.
Šiame gide mes atskleisime žvakių gamybos paslaptis nuo A iki Z, pasidalinsime vienoje ar kitoje srityje taikoma Vesperae Lux praktika. Sužinosite, kokias medžiagas ir įrankius reikia naudoti, kokios priemonės gali darbus ženkliai palengvinti ir kokius žingsnius atlikti, kad jūsų žvakės būtų tobulos. Taip pat, papasakosime, kaip pritaikyti įvairias technikas, kad pasiektumėte norimą rezultatą. Nesvarbu, ar esate pradedantysis, ar jau turite patirties šioje srityje, šis gidas padės jums tobulinti savo įgūdžius ir kurti žvakes, kurios džiugins jus ir jūsų artimuosius.
Norime nuraminti, jog žvakių gamybos kelias nebuvo lengvas ir mums. Visko mokėmės savarankiškai. Ne visada procesas vyko taip kaip planuota. Turėjome begalę nesklandumų ir gamybos sunkumų. Svarbu suprasti, jog sunkumai ir problemos ne visada yra blogai. Svarbiausia identifikuoti tas problemas, jų priežastis, ieškoti sprendimo būdų, juos pritaikyti ir iš to išmokti kažko naujo. Jeigu visgi žvakių gamyba Jums netapo artima, tačiau norite mėgautis unikaliais aromatais ir išskirtinėmis žvakių formomis, su džiaugsmu pranešame – Vesperae Lux dabar teikia individualios žvakių gamybos paslaugas! Daugiau apie tai sužinokite mūsų užsakomosios gamybos puslapyje.
Šis žvakių gamybos gidas bus nuolat atnaujinamas ir papildomas nauja informacija. Gido atnaujinimo datą rasite šiek tiek aukščiau, ties „gido versija”. Gidas sudarytas iš modulių, kurie bus sujungti hipernuorodomis. Šiame gido modulyje apžvelgsime gamybos pagrindus.
Pastebėjote klaidų, neatitikimų? Turite klausimų? Norite detalaus gido modulio kitomis temomis? Susisiekite su mumis!
Taigi, pasiruoškite kūrybingai kelionei į žvakių pasaulį – pradėkime žvakių gamybą!
2. Pasiruošimas žvakių gamybai
Pasiruošimas žvakių gamybai yra pirmasis ir svarbiausias žingsnis, siekiant sukurti nuostabias ir kokybiškas žvakes. Prieš pradedant kurti savo pirmąją žvakę, būtina atidžiai pasiruošti: pasirinkti tinkamą darbo aplinką, įsigyti reikiamas darbo priemones bei žaliavas, atlikti gamybos planavimą ir skaičiavimus. Tinkamai pasiruošus, žvakių gamyba tampa ne tik lengvesnė, bet ir malonesnė veikla.
Šiame skyriuje aptarsime visus reikalingus pasiruošimo žingsnius: nuo reikalingų medžiagų ir įrankių sąrašo sudarymo iki darbo vietos paruošimo. Sužinosite, kokias vaško rūšis ir dagčių (knatų) tipus pasirinkti, kaip paruošti dažus, kvapus ir kokius papildomus įrankius galite naudoti, siekiant palengvinti gamybos procesą. Be to, apžvelgsime saugumo priemones, kurios yra būtinos norint išvengti nelaimingų atsitikimų ir užtikrinti sklandų darbą.
Tinkamas pasiruošimas padeda ne tik sutaupyti laiko ir pastangų, išvengti nesklandumų ir klaidų, bet ir garantuoja, kad jūsų žvakės bus kokybiškos. Tad skirkite laiko šiam etapui ir pasiruoškite savo žvakių gamybos nuotykiui.
2.1. Darbo aplinka
Žvakių gamybos darbo aplinka yra svarbus veiksnys, kuris gali turėti didelę įtaką ne tik darbo kokybei, bet ir jūsų saugumui bei patogumui. Tinkamai paruošta ir organizuota darbo vieta leis sklandžiai ir efektyviai atlikti visus žvakių gamybos darbus. Šiame skyriuje aptarsime, kaip sukurti idealią darbo aplinką žvakių gamybai.
2.1.1. Darbo vietos pasirinkimas
Pirmiausia svarbu pasirinkti tinkamą vietą darbui. Geriausia, jei tai būtų gerai vėdinama patalpa, nes vaško lydymo ir kvapiųjų medžiagų naudojimo metu gali išsiskirti garai, kurie ilgainiui gali veikti dirginančiai. Skirtingai nei galutinio produkto (žvakės) degimo metu, gamyboje susiduriame su didesnės koncentracijos medžiagomis (kvapais / dažais). Virtuvė ar garažas gali būti puikios vietos, nes jos dažnai turi gerą ventiliaciją ir pakankamai vietos reikalingiems įrankiams bei medžiagoms laikyti.
Visgi, yra keletas veiksnių, kurie gali kardinaliai pakeisti darbo aplinkos tinkamumą:
Aplinkos temperatūra – žvakių gamybai netinka patalpa, kuri yra šalta. T. y. anksčiau minėtas garažas, žiemos sezonu gali tapti nebetinkama darbo vieta.
Vaikai, augintiniai – žvakių gamybos procese medžiagos yra įkaitinamos iki aukštos temperatūros, todėl gali kelti pavojų aplinkiniams. Būtina įsitikinti, jog darbo aplinka yra saugi galimai į ją atėjusiems kitiems asmenims. Gamybai skirtas medžiagas būtina laikyti vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
2.1.2. Darbo stalas ir paviršiai
Svarbu turėti pakankamai didelį ir stabilų darbo stalą, ant kurio galėsite laisvai išdėstyti visas medžiagas ir įrankius. Stalą ir kitus paviršius rekomenduojama uždengti laikraščiais ar specialia plėvele, kad apsaugotumėte nuo vaško lašų ir kitų nešvarumų. Be to, pravartu turėti kelis padėkliukus ar silikonines formeles, ant kurių galėsite saugiai dėti karštus puodus ir indus.
2.1.3. Įrankių ir medžiagų organizavimas
Organizuotas darbo vietos išdėstymas padės lengviau ir greičiau rasti reikiamus įrankius ir medžiagas. Naudokite lentynas, stalčius ar specialias dėžutes, kuriose galėsite laikyti įvairius įrankius, dagtis (knatus), dažus, kvapus ir kitus reikmenis. Patogu, kai viskas yra po ranka ir nereikia blaškytis ieškant reikiamo daikto.
2.1.4. Saugumo priemonės
Žvakių gamyba apima darbą su karštu vašku, todėl būtina pasirūpinti saugumo priemonėmis. Visada turėkite po ranka pirmosios pagalbos rinkinį ir gesintuvą. Naudokite apsaugines pirštines, kad apsaugotumėte rankas nuo galimų nudegimų, ir akinius, kurie apsaugos akis nuo netyčia ištiškusio vaško. Taip pat svarbu dirbti su drabužiais, kurie turi ilgas rankoves, ir vengti laisvų drabužių, kurie galėtų užsidegti ar užkliūti už indų bei įrankių.
2.1.5. Apšvietimas
Geras apšvietimas yra būtinas norint aiškiai matyti visas smulkias detales ir spalvas. Natūrali dienos šviesa yra geriausias variantas, tačiau jei dirbate vakare, žiemos sezonu arba prastai apšviestoje patalpoje, pasirūpinkite stipriomis lempomis, kurios apšvies visą darbo vietą.
2.2. Reikiamos priemonės
Norint pradėti žvakių gamybą, reikės įvairių priemonių ir medžiagų. Čia pateikiamas pagrindinių reikalingų priemonių sąrašas:
2.2.1. Žaliavos
Vaškas – žvakės kuras. Pagrindinis žvakės komponentas. Paprastai žvakių gamybai tiekiamas granulių pavidalu. Gali būti įvairaus dydžio išfasavimų. Egzistuoja daugybė vaško rūšių ir kiekvienas jų turi būtent jam būdingų savybių. Vaškas gali būti skirstomas pagal kilmę, pvz., palmių, kokosų, sojų, bičių. Taip pat gali būti skirstomas pagal cheminę sudėtį / fizikines savybes ir paprastai turi savo identifikacinį kodą, pvz., palmių vaškas BW C07, sojų vaškas GW444 ir kt.
Fun fact: kai pirmą kartą gaminome palmių vaško žvakę, pasigedome kristalino efekto. Buvome kiek nustebę. Pirma mintis kilo, jog vaškas atvėso per greitai. Kiek vėliau supratome, jog naudojame netinkamos sudėties palmių vašką.
Dagtys (knatai) – žvakės variklis. Komponentas, kuris perduoda kurą (vašką) ir kuriame vyksta degimas. Skirstomos pagal kilmę, pvz., medvilnės, medžio. Gali būti vaškuotos arba be pridėtinio vaško. Žvakių gamybai tiekiamos rulonėliuose arba fiksuoto dydžio, skirtos konkrečioms žvakėms. Gaminant žvakę svarbu pasirinkti tinkamą dagtį, nes kitu atveju žvakė degs netinkamai ir gali kelti pavojų galutiniam vartotojui.
Dažai – skirti žvakės spalvai suteikti. Komponentas, kuris reikalingas tik tuomet, jeigu planuojama gaminti žvakę kitokios spalvos negu natūrali vaško spalva. Žvakių gamybai tiekiami drožlių (plokštelių), miltelių ar skysčio pavidalu.
Kvapai – skirti žvakės kvapui suteikti. Komponentas, kuris būtinas tik tuomet, jeigu planuojama gaminti žvakę su papildomu kvapu. Verta paminėti, jog tam tikros rūšies vaškas gali turėti savo natūralų kvapą, kuris vertinamas labiau už pridėtinį, pvz. bičių vaškas gali turėti medaus kvapą. Žvakių gamybai kvapai paprastai tiekiami skysčio pavidalu. Šioje vietoje svarbu įsidėmėti, jog gryni eteriniai aliejai dažniausiai nėra tinkamas pasirinkimas, nes jų sukibimas su vašku pernelyg mažas. Kitaip sakant, pradžioje kvapas tampa aštrus, o vėliau jo visiškai nelieka, nes jis greitai išgaruoja iš žvakės (spėkit iš kur žinome). Šiam tikslui labiau tinka kvapieji aliejai, t.y. eteriniu aliejų ir augalinių aliejų mišiniai.
2.2.2. Įrankiai
Žvakių formos / indeliai – talpa, į kurią pilsime skystą vašką. Tai gali būti indelis, jeigu gaminsime žvakę indelyje arba forma, jeigu žvakę vėliau planuojame ištraukti. Žvakių formos gali būti įvairios. Mažoms žvakėms jos paprastai pagamintos iš silikono ir yra labai plastiškos, tačiau didesnėms formoms reikia gerokai tvirtesnių medžiagų, nes jos turi atlaikyti vidinį vaško slėgį. Didelės formos gali būti gaminamos iš plastiko, aliuminio, plieno ir kt.
Ar žinojote, jog kaip ir žvakės, jų formos taip pat gali būti rankų darbo? Vesperae Lux didžiosios Crystal Pillar kolekcijos žvakės pagamintos naudojant rankų darbo formą, kuri buvo pagaminta pagal specialų užsakymą.
Indai (karščiui atsparūs) – skirti vandens vonelei, vaško lydymui, lydyto vaško matavimui ir jo supylimui į žvakės formą.
Visų pirma bus reikalingas didesnis indas, į kurį bus pilamas ir šildomas vanduo. Tuomet, reikės mažesnio indo, į kurį dėsime lydoma vašką.
Alternatyva: vietoje šių indų galima naudoti specialų kaitinimo puodą. Šio prietaiso pagalba ženkliai palengvinama ir paspartinama žvakių gamyba. Mes Vesperae Lux gamybinėse patalpose naudojame TOAUTO WMF-8L kaitinimo puodą.
Galiausiai, tam tikrais atvejais (ypač naudojant kaitinantį puodą) gali prireikti ir papildomo indo / piltuvo. Šis indas paprastai naudojamas skysto vaško matavimui / svėrimui, maišymui su dažais / kvapais ir vaško supylimui formą. Mes Vesperae Lux gamybinėse patalpose naudojame kelis tokius indus, kuriuos skirstome pagal planuojamų gaminti žvakių spalvas. Tokiu būdu mažėja taršos tikimybė.
Kaitlentė – skirta vaško lydymui. Jeigu naudojate anksčiau minėta specialų puodą, tai šis punktas atkrinta.
Termometras – skirtas užtikrinti reikiamą vaško temperatūra. Vaško negalima perkaitinti. Naudojant kaitinantį puodą šis punktas kartais ir atkrinta, nes puodas paprastai palaiko temperatūra saugiame intervale. Vis gi, optimalu, jeigu galime stebėti temperatūra maišymo ir pylimo metu.
Maišymo priemonės – metalinis šaukštas arba kita priemonė, kuri padėtų maišyti karštą vašką.
Yla – priklausomai su kokiomis formomis dirbama, gali padėti pravesti knatą pro formos angą. Nėra privaloma, jeigu gaminamos žvakės indeliuose.
Dagčių (knatų) laikikliai – padeda išcentruoti dagtis formoje, kol vaškas sukietės, kad galutinis produktas degtu kokybiškai.
Peiliai, žirklės – dagčių (knatų) trumpinimui.
Svarstyklės – skirtos žvakių gamybai reikalingų medžiagų kiekiui nustatyti.
Lipnios medžiagos – dagčių (knatų) tvirtinimui prie indelio / formos (priklausomai nuo formos).
Purškiamas silikonas – padeda lengviau ištraukti žvakes iš formų (neprivalomas).
Karšto oro pūstuvas (heat gun) – padės tais atvejais, kuomet reikia įkaitinti žvakės formą, staigiai patirpinti šiek tiek vaško, pataisyti žvakės paviršių ir pan. Tam iš dalies tinka ir plaukų fenas.
2.3. Gamybos planavimas ir skaičiavimai
Žvakių gamybos planavimas ir skaičiavimai yra esminiai žingsniai, siekiant sukurti kokybiškas ir kiekvieną kartą vienodas žvakes. Tinkamai suplanuotas gamybos procesas padeda išvengti netikėtumų, taupyti laiką, sumažinti medžiagų sąnaudas ir užtikrinti, kad kiekviena žvakė būtų pagaminta pagal numatytus standartus. Šiame skyriuje aptarsime, kaip planuoti žvakių gamybą ir atlikti reikalingus skaičiavimus.
2.3.1. Žvakių dizainas ir dydis
Prieš pradėdami gamybą, turite nuspręsti, kokios bus jūsų žvakės:
Forma ir dydis – nuspręskite, ar norite gaminti cilindrines, kubines, kūgines ar kitokios formos žvakes. Taip pat apsvarstykite, kokio aukščio žvakės bus, t. y. kiek pilsite vaško į formą.
Spalva ir kvapas – pasirinkite spalvas ir kvapus, kurie bus naudojami gaminamoms žvakėms.
2.3.2. Medžiagų kiekio skaičiavimai
Žinant žvakės dydį ir formą galima apskaičiuoti reikiamo vaško mišinio kiekį. Pirmiausia reikia apskaičiuoti / išmatuoti busimos žvakės tūrį, tuomet apskaičiuoti reikiamą vaško masę. Pateiksime keletą pavyzdžių:
Žvakės tūrio apskaičiavimas
Jeigu gaminama žvakė yra stačiakampio gretasienio arba kubo formos, žvakės tūris bus apskaičiuojamas pagal formulę V = a × b × c, kur a, b ir c yra žvakės kraštinės (kubo atveju a = b = c);
Jeigu gaminama žvakė yra cilindro formos, žvakės tūris bus apskaičiuojamas pagal formulę V = π × r^2 × h, kur r yra žvakės spindulys, o h – pasirinktas žvakės aukštis.
Jeigu žvakė yra netaisyklingos formos (arba skaičiavimų nemėgstate), tūrio apskaičiavimui tinka vanduo. Įpilkite vandens į žvakės formą ir vėliau jį pasverkite. Vandens masė, esant ρ = 1, bus lygi tūriui.
Vaško mišinio masės apskaičiavimas
Norint apskaičiuoti reikiama vaško mišinio masę, pirmiausia reikia žinoti vaško tankį (ρ). Priklausomai nuo naudojamo vaško šis dydis gali būti apie 0,85 – 0,9 g/ml. Paprastai tariant, vaškas yra kiek lengvesnis už vandenį.
Reikiamo vaško mišinio masė apskaičiuojama pagal formulę m = V × ρ, kur V yra apskaičiuotas / išmatuotas žvakės tūris, o ρ yra naudojamo vaško tankis.
Svarbu! Šie skaičiavimai yra skirti galutinio vaško mišinio masei nustatyti. T. y. į šią masę įeina ir dažai su kvapais (jeigu juos naudosite).
Dažų ir kvapų kiekio skaičiavimai
Dažų ir kvapų kiekis priklauso nuo norimo spalvos ir kvapo intensyvumo:
Dažų kiekis paprastai svyruoja nuo 0,02% iki 0,1% naudojamo vaško masės, priklausomai nuo norimo spalvos intensyvumo. Kadangi šis komponentas sudaro labai maža viso mišinio masės dalį, kartais patogiau dažus matuoti lašais, t. y. išmatuoti vieno lašo masę ir suskaičiuoti kiek gamybai reikės lašų.
Kvapų kiekis dažniausiai sudaro nuo 6% iki 10% viso vaško mišinio svorio, priklausomai nuo norimo aromato intensyvumo. Pvz. jeigu ankstesnių skaičiavimų / matavimų metu nustatėme, kad žvakei reikės 500 g vaško mišinio, o kvapų nurodyta dėti 10%, tuomet iš viso žvakei reikės 50 g (500 g × 0,1) kvapų ir 450 g (500 g – 50 g) vaško.
2.3.3. Dagties (knato) pasirinkimas
Dagties (knato) pasirinkimas priklauso nuo formos aukščio, žvakės skersmens ir vaško tipo.
Dagties (knato) ilgis – parenkamas atsižvelgiant į formos aukštį. Prie formos aukščio pridedama keletas centimetrų, kad būtų patogiau dirbti. Vėliau perteklius nukerpamas.
Dagties (knato) tipas – parenkama pagal vaško tipą ir žvakės skersmenį. Kiekviena dagtis (knatas) turi rekomenduojamą naudojimo diapazoną. Dažniausiai tą nurodo dagties gamintojas / pardavėjas. Vis gi, pagaminus žvakę būtina atlikti bandomajį degimą (apie tai papasakosime žemiau).
2.3.4. Rezervų planavimas
Žvakių gamyba ne visada vyksta sklandžiai kaip tikėtasi. Visada turėkite nedidelį medžiagų rezervą netikėtiems atvejams:
Papildomas vaško mišinys – netikėti nuostoliai (pvz. Išbėgus daliai vaško mišinio iš formos) gali padidinti vaško mišinio poreikį.
Papildomos dagtys (knatai) – gali prireikti keletą kartų pakeisti dagtį, kol rasite tinkamiausią variantą.
2.3.5. Išlaidų skaičiavimai
Jeigu žvakė gaminama komerciniais tikslais, būtinai įvertinkite sunaudotų medžiagų kainą bei pridėkite darbo laiko įkainį. Tokiu būdu bus lengviau nustatyti galimą produkto kainą.
3. Gamybos procesas
Žvakės gamybos procesas gali ženkliai skirtis gaminant vienokias ar kitokias žvakes. Šiame modulyje labiau susikoncentruosime į bendruosius principus bei pasidalinsime Vesperae Lux žvakių gamybos patirtimi.
Žvakių gamybos proceso pagrindinė esmė yra suformuoti žvakę (galutinį produktą) iš esančių vaško granulių (pradinės žaliavos) ir į vidų inkorporuoti dagtį (knatą). Visa kita yra papildomi žingsniai, kurie gali patobulinti gaminamą žvakę, pvz. suteikti jai spalvą ir pan.
Žvakės gamybą galima skirstyti į keletą etapų: vaško lydymą, formos / indo paruošimą, vaško mišinio paruošimą ir pylimą, vaško stingimą ir galiausiai baigiamuosius darbus.
3.1. Vaško lydymas
Paruoškite vandens vonelę. Šis metodas užtikrins, kad vaškas lėtai ir tolygiai bus lydomas, sumažinant perkaitimo riziką.
Į didesnį indą pripilkite vandens ir jį užvirinkite kaitlentės pagalba. Tuomet į mažesnį indą įdėkite reikiamą vaško kiekį ir įstatykite jį į didesnį indą su verdančiu vandeniu. Lėtai maišykite vašką, kol jis visiškai išsilydys. Naudokite termometrą, kad stebėtumėte vaško temperatūrą. Optimalus temperatūros diapazonas priklauso nuo pasirinkto vaško, bet paprastai tai yra tarp 60 – 90°C.
Žvakių gamybai naudojant anksčiau minėtą elektrinį vaško lydymo puodą, šis etapas ženkliai palengvėja. Puodą ijungiame į elektros lizdą ir nustatome reikiamą temperatūrą.
Tada, pilame reikiamą vaško granulių kiekį.
Puodas užtikrina, jog vaškas neperkais. Belieka laukti, kol visas vaškas išsilydys.
Reikalui esant, vašką pamaišome.
3.2. Formos / Indo paruošimas
Kol vaškas lydomas, galima paruošti žvakių formas. Taip sutaupysime šiek tiek laiko.
3.2.1. Dagties (knato) tvirtinimas
Jeigu naudojate indus į kuriuos pilsite vašką (gaminsite žvakes inde):
Dagtį (knatą) pritvirtinkite prie indo dugno naudodami karštų klijų pistoletą arba specialius lipdukus. Įsitikinkite, kad dagtis yra centre. Dagties (knato) viršutinę dalį pritvirtinkite prie dagties (knato) laikiklio, kad jis liktų tiesus ir stabilus liejant vašką.
Jeigu naudojate formą iš kurios vėliau trauksite žvakę:
Dagtį (knatą) praveskite pro formos dugne esančią skylutę. Tam gali pagelbėti yla. Formos dugne atsikišusios dagties (knato) galą, lipnių medžiagų pagalba, pritvirtinkite prie formos paviršiaus. Užtikrinkite, jog formos dugne likusi skylute yra sandariai užkimšta iš išorės. Jeigu žvakių gamybai naudojate nedidelę silikoninę formą, tikėtina, jog užkimšti nėra ko, o vaškas nepratekės. Vis gi, jeigu forma didesnė, gali prireikti labai stiprių lipnių medžiagų (kartais ir kombinacijos jų). Dagties (knato) kitą galą (formos viršuje) tvirtinkite lygiai kaip ir indo atveju (naudojant laikiklį).
Abiem atvejais, jeigu naudojate minkštą dagtį (knatą), įsitikinkite, kad visa dagtis (knatas) yra įtempta. Taip pat, įsitikinkite, jog indas / forma stovi lygiai ant paviršiaus.
3.2.2. Formos / Indo apdorojimas
Įsitikinkite, kad formos / indai yra švarūs ir sausi.
Jeigu žvakių gamybai naudojate formas, galite jas lengvai išpurkšti silikonu. Tai padės vėliau ištraukti žvakes. Būkite atidūs ir nepadauginkite jo. Svarbu, kad nepradėtų lašėti jo į formos dugną.
Kartais formas gali reikėti ir pašildyti. Tam galima naudoti karšto oro pūtiklį. Šiltos formos lendžia pilamam vaškui atvėsti lėčiau.
Kartais žvakių formas prireikia net ir apdengti šilumą sulaikančiomis medžiagomis.
3.3. Vaško mišinio ruošimas ir pylimas
Formos / Indai paruošti!
Vaškas išsilydė!
Toliau – vaško mišinio ruošimas.
Jeigu neplanuojate naudoti dažų ir kvapų, vaško mišinys kaip ir paruoštas! Nieko papildomai daryti nereikia.
Jeigu žvakių gamybai planuojate naudoti dažus ir / ar kvapus, dabar pats laikas juos maišyti su vašku. Priklausomai nuo vaško lydymo metodo tą galima daryti skirtingais būdais:
Jeigu lydėte vandens vonelėje, galima priedus piltį į tą patį indą kaip ir vaškas arba maišyti kitame inde (galima ir jį pašildyti).
Jeigu naudojote elektrinį puodą, rekomenduojame niekada į jį nepiltį priedų. Maišymui naudokite atskirą indą. Jau minėjome anksčiau, jog Vesperae Lux gamybinėse patalpose tam naudojame net kelis indus. Kiekvienos spalvos žvakių linija turi savo atskirus indus. Tokiu būdu beveik visada išgauname vienodas spalvas ir išvengiame galimos taršos.
Taigi, į indą supilame priedus.
Tada atsargiai pilame vašką ir viską išmaišome (kartais puikiai susimaišo savaime).
Gautą mišinį atsargiai pilame į formą / indą.
Žvakė paruošta stingimui.
3.4. Vaško stingimas
Priklausomai nuo žvakės dydžio, formos bei naudojamo vaško, stingimas gali būti greitas ir nesudėtingas arba ilgas ir labai komplikuotas. Rekomenduojame leisti žvakems stingti bent 24 – 48 valandas. Jeigu žvakė maža, gali pakakti ir 12 valandų.
Šiame gido modulyje daugiausiai dėmesio skyrėme pagrindams, tačiau šis, ankstesnis ir tolimesnis žvakių gamybos žingsniai tikrai yra kiekvienas vertas atskiro modulio su žymiai detalesniu aprašymu. Trumpai tariant – didelėje formoje esantis vaškas beveik niekada sėkmingai nesustings savaime į gražią žvakę…
3.5. Baigiamieji žvakių gamybos darbai
Žvakė beveik pagaminta! Liko dar keletas nedidelių žingsnių.
3.5.1. Žvakės išėmimas iš formos
Šis žingsnis taikomas, jeigu žvakę gaminote formoje.
Kai žvakės visiškai sustingsta ir atvėsta, atsargiai išimkite jas iš formų. Pirmiausiai įsitikinkite, jog nuimėte dagties (knato) laikiklį ir visas lipnias medžiagas.
Silikonines formas lengva lankstyti, todėl žvakes išimti nesunku.
Jeigu naudojote plastikines ar metalines formas, gali būti kiek sudėtingiau, bet dažniausiai žvakė išsiima ją lengvai patraukus už dagties (knato).
3.5.2. Dagties (knato) trumpinimas
Jeigu žvakę gaminote formoje, nukirpkite dagtį (knatą) žvakės dugne. Tam būna specialios žirklutės. Taip pat, nukirpkite perteklinį dagties (knato) kiekį žvakės viršuke. Palikite apie 1 cm virš žvakės paviršiaus. Tai užtikrins optimalų degimą.
3.5.3. Žvakės dekoravimas
Jeigu žvakę gaminote indelyje, jos paviršių galima pašildyti karšto oro srove. Ant susidariusio plono lydyto vaško sluoksnio galima uždėti įvairių dekoracijų.
4. Kokybės kontrolė
Kokybės kontrolė žvakių gamyboje yra esminis procesas, užtikrinantis, kad galutiniai produktai būtų saugūs ir estetiški.
4.1. Žvakių apžiūra
Pirmiausia svarbu paminėti, jog čia kalbame apie rankų darbo žvakes, o ne pramoniniu būdu pagamintas žvakes. Tai reiškia, jog nedideli nelygumai, ypač mažai matomose vietose (pvz. žvakės dugne), gali būti toleruojami.
Vis gi, pagaminus žvakę, būtina atidžiai ją apžiūrėti. Apžiūros metu ieškome ar nesusidarė oro burbuliukų, skilimų, lūžių, spalvos ar tekstūros netolygumų.
Vesperae Lux žvakių gamyboje šį etapą atliekame 2 kartus. Vieną kartą gamybinėse patalpose, kitą kartą pagrindinėje įmonės buveinėje. Patikrinimus atlieka skirtingi komandos nariai. Tokiu būdu galime garantuoti produkto kokybę.
4.2. Kontrolinis degimas
Pagaminta žvakė anksčiau ar vėliau bus deginama mūsų kliento. Labai svarbu išsiaiškinti kokią patirtį turės klientas, todėl pirmiausia vieną iš pagamintos partijos žvakių turime sudeginti mes patys ir atidžiai stebėti eigą.
Priklausomai nuo regiono, egzistuoja tam tikri protokolai, kurie apibūdina saugios ir kokybiškos žvakės degimo parametus.
Paprastai žvakė turi degti nesukeldama jokių problemų bent 4 valandas. Vesperae Lux standartas yra bent 8 valandos (išskyrus tam tikras žvakes).
Kokių problemų ieškome degimo metu?
Žvakė turi degti tolygiai, naudoti visą arba didžiąją dalį vaško diametro.
Žvakė turi nelašėti / nevarvėti / neišbėgti.
Žvakės degimo metu indas privalo likti vėsus ir saugus liesti.
Žvakė neturi skleisti tamsių dūmų.
Visi kiti reiškiniai, kurie gali kelti diskomfortą ar pavojų aplinkiniams.